به گزارش کرب‌و‌بلا، ناظر حسین مهرعلی مدیر پروژه «واقعیت مجازی کربلا» در گفت‌و‌گو با وب‌سایت کرب‌و‌بلا گفت: «واقعیت مجازی کربلا» جدیدترین پروژه‌ای است که در زمینه مظلومیت امام حسین علیه‌السلام در حال تهیه و ساخت است.

وی ادامه داد: هدف اصلی این پروژه این است که کاربر به گذشته سفر می‌کند و واقعه عاشورا را با جسم و روح خود احساس می‌کند و «واقعیت مجازی کربلا» قصد دارد به صورت جانبخشی واقعی، بازگردان صحیحی از واقعه‌ تاریخی کربلا بسازد.

مهرعلی افزود: این کار تجربه‌ خاص و جدیدی به کاربر می‌دهد، این‌که کاربر می‌تواند تمامی آن‌چه که تا به امروز از این واقعه تصور می‌کرده است را در یک واقعیت مجازی تجربه کند. 

مهر علی تصریح کرد: واقعیت مجازی (VR)، تکنولوژی جدیدی است که کاربر از طریق آن می‌تواند با عینک‌های واقعیت مجازی، به دنیایی تازه قدم بگذارد. تکنولوژی واقعیت مجازی به کاربر این اجازه را می‌دهد که در محیط سه‌بعدی حرکت ۳۶۰ درجه داشته باشد و با هر حرکت، نرم‌افزار به محیط این اجازه را می‌دهد که جهت دید کاربر را دنبال کند.

وی با اشاره به دلایل ساخت این پروژه بیان کرد: «واقعیت مجازی کربلا» به دلایل متفاوتی بنیان‌گذاری شد؛ در وهله اول ما به لحاظ ارائه محتوای دینی و مذهبی دچار کمبود هستیم و دوری از تکنولوژی‌های مدرن و عدم ارائه روش‌های نوین سبب شده است نتوانیم چنان که باید ارتباط موثری بین نسل جدید و دین و مذهب ایجاد کنیم.

وی افزود: ما باید بتوانیم از شرایط و موقعیت‌های مختلف برای خدمت به اهل‌بیت (ع) استفاده کنیم. یعنی باید علم، دانش و تجربه را برای رسیدن به این هدف به خدمت بگیریم.

این کار تجربه‌ خاص و جدیدی به کاربر می‌دهد، این‌که کاربر می‌تواند تمامی آن‌چه که تا به امروز از این واقعه تصور می‌کرده است را در یک واقعیت مجازی تجربه کند. 

مهرعلی با تاکید بر لزوم توجه به ابعاد شرعی و عرفی در ساخت چنین پروژه‌هایی عنوان کرد: پیش از شروع به کار این پروژه با بسیاری از علما مشورت شد و نظر علما هم گرفته شد.

وی ادامه داد: برای شروع کار باید چندین موضوع را در نظر می‌گرفتیم، نخست سعی کردیم تا تمامی عوامل تولید و اجرا از شیعیان باشند چرا که ایشان علاوه بر ابعاد فنی و تخصصی، علاقه شخصی هم به سیدالشهدا (ع) دارند و بارها واقعه عاشورا را در مراسم و آیین‌هایی مذهبی شنیده‌اند و انس بیشتری با این موضوع دارند.

وی در ادامه، دلایل انتخاب کشور ایران را برای تولید این اثر بیان کرد و گفت: دلیلی اصلی این بود که کشور ایران یک کشور آرام‌ است که در حوزه تولید انیمیشن بسیار پیشرفته است.

مهرعلی از حضور ۳۵ نفر از ۱۴ کشور مختلف در این پروژه خبر داد و افزود: این ۳۵ نفر از کشورهایی مثل کانادا، آمریکا، استرالیا و ... روی این پروژه کار می‌کنند اما دفتر مرکزی این پروژه در دانمارک است.

وی در پایان از اکران عمومی اولین اپیزود این پروژه در ایام محرم خبر داد و گفت: اولین اپیزود این پروژه مربوط به قبل از شهادت حضرت عباس (ع) است که توسط یزیدیان محاصره شده و تا لحظه شهادت ایشان را به تصویر کشیده است که به صورت عمومی هم در ایران و هم در خارج از ایران اکران خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند اولین تصاویر منتشر شده از پروژه واقعیت مجازی را با مراجعه به این لینک (http://karbobala.com/news/info/۳۷۸۲ ) مشاهده کنند.